
Vyhliadka na Ještěd láka turistov. Pred vetrom ju chráni oceľová konštrukcia s kyvadlom
Objekt na Ještěde sa stal obľúbeným symbolom Libereckého kraja na severe Českej republiky. Mimoriadnosť projektu, ktorý spája funkciu vysielača s horským hotelom a reštauráciou, potvrdilo aj udelenie Perretovej ceny Medzinárodnej únie architektov v roku 1969.
Stavebné dielo, ktorého silueta sa objavuje v logu mesta Liberec, je orientačným bodom a dominantou kraja. Má tvar jednodielneho rotačného hyperboloidu a jeho budovanie bolo dokončené v roku 1973 na vrchole hory Ještěd.
Objekt je vysoký takmer 100 metrov s kruhovým pôdorysom s priemerom 33 metrov. Autorom projektu je architekt Karel Hubáček, ktorému so statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnútorných priestorov Otakar Binar. Pôvodne stál na vrchole hory drevený hotel, ktorý však v šesťdesiatych rokoch minulého storočia zhorel.
Pri novom projekte sa tak musel použiť odolnejší materiál. Základ tvorí kruhová železobetónová doska. Nosný prvok stavby je tvorený dvomi sústrednými železobetónovými valcami, ktoré vyrobil pardubický podnik Průmstav. Na tieto valce sú na oceľových konštrukciách zavesené jednotlivé poschodia.
Čoskoro po dokončení konštrukcie veže však došlo k niekoľkým prípadom, kedy sa jej štíhla časť počas silného vetra rozkmitala, čo vzbudzovalo obavy. Bolo tak vyvinuté kyvadlo, ktoré vyrovnáva priečne kmitanie stavby. Zdeněk Patrman na ňom spolupracoval s českým Matematickým ústavom.
Oceľ bola zvolená kvôli jej špecifickým vlastnostiam, najmä pevnosti a odolnosti, v ktorých vyniká. Preto sa aj v súčasnosti využíva na najrôznejšie výstavby, najmä skladovacích a poľnohospodárskych hál, ktoré realizuje aj spoločnosť Borga.
Unikátna stavba každoročne láka na Ještěd veľké množstvo návštevníkov. Navyše je od roku 2006 kultúrnou pamiatkou, preto je nutné pri jej potenciálnej oprave konať a spolupracovať s pamiatkarmi.