Skladovanie sena a slamy alebo ako predísť požiarom

Píše sa rok 2018. Slovensko bojuje s dlhodobým suchom, teplotné rekordy padajú jeden za druhým, správy o požiaroch plnia titulky novín. Tohtoročný júl bol takmer dvakrát bohatší na požiare, než je dlhodobý priemer. Vrásky na čele tento stav nepridáva len hasičom, poľnohospodári sú tiež na pozore. Časté sú aj požiare stohov a skladísk sena a slamy. Ako balíky správne skladovať, aby ste riziko požiaru znížili na minimum? Prečítajte si o tom v nasledujúcom článku.

 

Príčiny samovznietenia sena a slamy

Najviac požiarov slamy a sena sa objavuje do 6 týždňov od balíkovania. Pochopenie príčin vzniku samovznietenia balíkov sena či slamy vám pomôže učiniť kroky k zníženiu rizika požiaru.

Hlavným faktorom samovznietenia sena a slamy je vlhkosť. Aj po žatve rastlinné bunky stále produkujú kyslík a tento chemický proces rastlinného „dýchania“ produkuje teplo. Za predpokladu, že je krmivo náležito posekané, miesto skladovania je suché a balíky sú lisované pri obsahu vody v krmive do 17-20 %, rastliny postupne prestanú produkovať kyslík a schladnú.

Ak ale seno alebo slama obsahuje viac ako 20 % vody, vzniká ideálne prostredie na množenie mezofilných baktérií, ktoré produkujú ďalšie teplo. Teplota vo vnútri balíku tak môže dosiahnuť až 60°C. Dlhodobo však táto teplota nevyhovuje ani samotným baktériám, a tak najčastejšie začnú postupne umierať a teplota balíku priridzene klesne. Aj tak je ale potrebné balíky kontrolovať a chladiť.

Riziko požiaru je vyššie u sena ako u slamy, pretože vnútorná teplota balíku sena neklesá, ale, naopak, je tu vytvárané ideálne prostredie na bujnenie termofilných baktérií. Teplota balíku tak stále stúpa až k 77 °C, pri ktorých už môže dôjsť k samovznieteniu. Čím vyššia je vlhkosť krmiva pri balíkovaní, tým vyššia teplota v priebehu sušenia vzniká.

Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú teplotu vnútri balíku, je dĺžka stebiel, hustota balíku a ventilácia vzduchu v okolí. V prípade balíkov, v ktorých sú steblá kratšie, menej zlisované a skladovacie priestory sú dobre odvetrávané, je riziko požiaru výrazne nižšie.

 

Ako teda slamu a seno správne skladovať, aby nedošlo k požiaru?

Ak skladujete balíky vo vnútorných priestoroch, presvedčte sa, že stodola alebo hala je dobre vetraná, má kvalitnú strechu a dobrý systém odvodňovania.

Skladovanie vonku sa príliš neodporúča, ale ak nemáte inú možnosť, prikryte balíky nepremokavým materiálom a umiestnite ich tak, aby medzi nimi mohol cirkulovať vzduch. Aby materiál nenasiakol vlhkosť od zeme, skladujte ho na vrstve štrku alebo na vyvýšenom mieste, napríklad na paletách.

 

Nehoda nie je náhoda: Merajte teplotu balíkov pravidelne

Ak ste zistili, že obsah vlhkosti v sene bol pri žatve a balíkovaní príliš vysoký, odporúča sa kontrolovať vnútornú teplotu balíkov dvakrát denne počas prvých 6 týždňov. Riziko požiaru je vysoké, obzvlášť počas horúcich letných dní.

 

Tabuľka kritických teplôt sena:

  50 °C
Nie je potreba riešiť

  65 °C
Začiatok nebezpečnej teplotnej zóny – kontrolujte teplotu dvakrát denne. Rozprestrite balíky, aby mohli byť chladené prúdiacim vzduchom.

  70 °C
Nebezpečná teplotná zóna – Kontrolujte teplotu každých pár hodín. Rozprestrite balíky, aby mohli byť chladené prúdiacim vzduchom.

  80 °C
Vznik žeravých miest a ložisiek ohňa – Skontaktujte hasičov s tým, že hrozí riziko požiaru. Snažte sa zamedziť cirkulácii vzduchu okolo balíkov. V tejto fáze už môžu spôsobiť vzplanutie.

  88 °C
Vysoké riziko vzplanutia. S pomocou hasičov odstráňte žeravé balíky sena.

  93 °C a viac
Najvyššie riziko vzplanutia – S pomocou hasičov odstráňte žeravé balíky sena. Vzplanutie je vážne veľmi pravdepodobné.

Zníženie škôd spôsobených požiarom

Možno ste nič nezanedbali, ale seno alebo slama vo vašom sklade či stodole aj tak ľahli popolom. V takom prípade vám často nepomôže ani to najlepšie poistenie, obzvlášť ak sa preukáže cudzie zavinenie, nedbalosť alebo napríklad vplyv počasia – skrátka akákoľvek príčina, než s ktorou ste pri zjednaní poistenia počítali.

V takých prípadoch oceníte, keď vám skladovací priestor nezhorí na prach spolu s drahocennými balíkmi sena či slamy. Oceľová montovaná hala dokáže odolať aj teplotám vyšším, než XY °C, takže ju nejaký plameň len tak nezaskočí.

 

Zdroje:

Preventing fires in baled hay and straw [online]. 2012 [cit. 2018-08-15]. Dostupné z: Farm and Ranch eXtension in Safety and Health (FReSH) Community of Practice. URL: < http://www.extension.org/pages/66577/preventing-fires-in-baled-hay-and-straw4>

Český statistický úřad [online]. Praha: Český statistický úřad, 2018 [cit. 2018-08-15]. URL: <https://www.czso.cz>