
Recyklácia ocele šetrí životné prostredie aj peňaženku. Ako celý proces spracovávania prebieha?
Oceľ medzi stavebnými materiálmi vyniká tým, že ju možno stopercentne a stále dookola recyklovať, a to bez toho, aby stratila svoje vlastnosti. Zaraďujeme ju k najviac recyklovanému materiálu na svete, jej recyklácia celosvetovo dosahuje až 86 percent. Zhruba polovica ocele vyrobená v Európe pochádza zo šrotu a v tomto článku vám vysvetlíme ako taká recyklácia prebieha.
Zdroje oceľového šrotu sa rozdeľujú do troch kategórií. Vratný šrot vzniká priamo v hute, kde sa opäť počas niekoľkých týždňov spracováva. Nakupovaný šrot z priemyselnej výroby je výsledkom obrábania oceľových polotovarov a jeho doba návratnosti do oceliarne trvá niekoľko mesiacov. Šrot poslednej kategórie pochádza z oceľových produktov po konci ich životnosti, ktorý sa najčastejšie odnáša a vykupuje na miestach na to určených.
Po osobnom odbere šrotovníkmi sa na určených zberných miestach alebo vo výkupných strediskách oceľový šrot triedi. Na to sa využívajú magnety, ktoré oceľ oddeľujú od ostatných materiálov alebo drviče s magnetickými bubnami, ktoré oddelia oceľ od ďalších kovov a materiálov. Hydraulické stroje sa používajú na rezanie silnej, ťažkej ocele získanej zo železníc a lodí pôsobením silného tlaku na predmety.
Takto získaná oceľ sa ďalej rozosiela do hút alebo zlievarní. Oceľový šrot sa potom vyčistí od nečistôt a roztaví v peci, ktorá pracuje pri teplote takmer 3 000 stupňov Celzia. Následne sa roztavená oceľ naleje na plechy a pripraví sa na prepravu. Recyklovaný materiál je potom pripravený na odoslanie do tovární na ďalšiu výrobu najrôznejších komodít, od bicyklov, plechoviek až po kancelárske spinky. Cyklus tak začína od začiatku.
Recyklácia ocele takto nakoniec ušetrí takmer 74 percent celkovej energie spotrebovanej pri výrobe z prvotných surovín. To má obrovský prínos v boji za úsporu prírodných zdrojov a znižovanie emisií skleníkových plynov. Aj preto oceľ na stavbu využíva aj spoločnosť Borga, ktorá z nej navrhuje a montuje oceľové haly. Tento materiál sa totiž osvedčil aj vďaka ďalším výhodám, ktoré prináša.
Okrem šetrenia životného prostredia, využitie ocele šetrí aj financie spotrebiteľa. V dobe zdražovania stavebných materiálov je oceľ oproti iným alternatívam stále pomerne lacná. Na finálnom rozpočte sa odráža aj to, že montovanie z ocele je rýchle, prispeje tak k hospodárnosti celej výstavby a práve vďaka týmto dôvodom získava v poslednej dobe na popularite.