
Nákup stavebných materiálov sa predraží. Hospodárnym riešením môže byť využitie ocele
Nie je žiadnym tajomstvom, že ceny stavebných materiálov rastú. Trend minuloročného mohutného zdražovania pokračuje aj tento rok. Analýza spoločnosti RTS ukázala, že priemerné tzv. objemové ceny stavebných materiálov vzrástli medzi minuloročným a tohtoročným januárom o 15 percent. Pri tehlách je to však dokonca až o 30 percent. Za rast cien môže dopad pandémie, kedy došlo k ochromeniu dodávok z Číny, a vysoký dopyt. Súčasnú situáciu ovplyvňuje aj vojna na Ukrajine.
Takéto finančné výkyvy sú pomerne dosť problematické nielen pri individuálnych stavbách a rekonštrukciách, obzvlášť financovaných z hypoték, ale aj pri dotovaných výstavbách. Rozpočet sa potom do dotačného či hypotekárneho rámca nemusí vojsť a investori musia hľadať náhradné riešenia.
Okrem samotného zdražovania stavebných materiálov je tiež nedostatok pracovníkov, ktorý je navyše umocnený odlivom zahraničných robotníkov. To sa týka hlavne Ukrajincov, ktorí dostávajú povolávacie rozkazy kvôli ruskej invázii. S touto situáciou súvisí aj zdražovanie pohonných hmôt, ktoré má dopad na finálnu cenu prevozu materiálov, ktorá sa do celkovej čiastky tiež započítava.
Kvôli napätej situácii rastú aj ceny často využívaného niklu a hliníka. Cena niklu sa zvýšila až o 90 percent a je na svojom rekorde. Podobne je to aj s hliníkom, ktorého cena sa zdvihla na 4 tisíc dolárov za tonu. K navýšeniu dochádza aj preto, že existuje obava ohľadne dodávok z Ruska kvôli uvaleným sankciám. Z Ruska sa totiž dováža dohromady 10 percent niklu z celosvetovej dodávky, čo značne ovplyvňuje situáciu na trhu.
Aj napriek tomu, že sa zdraženie nevyhlo ani oceli, stále vychádza pomerne lacno. Oceľ sa využíva najmä na stavbu hál a administratívnych budov, ktoré navrhuje a stavia spoločnosť Borga. Čo sa týka ceny, aktuálne stojí jedna tona železnej rudy na svetovom trhu 160 dolárov. Finančná úspora oproti rovnakej stavbe postavenej z tradičných materiálov, či už z tehly, plynosilikátu alebo dreva, je tak citeľná. Ďalšou z výhod ocele je rýchlosť výstavby, čím sa zníži doba, za ktorú musí byť robotník zaplatený. Celý proces je tak hospodárnejší. V dnešnej dobe zdražovania môže teda výstavba z ocele predstavovať ekonomicky výhodné rozhodnutie.