
Ještědský vysielač, obľúbený turistický cieľ s netradičnou oceľovou konštrukciou, oslavuje 50 rokov. Čo je na stavbe neobvyklé?
Známy turistický cieľ nielen pre Čechov je typický svojou netradičnou oceľovou stavbou. Ještědský vysielač, týčiaci sa nad mestom Liberec, bol pred 50 rokmi sprístupnený verejnosti. Zozačiatku sa však práve pre atypickú konštrukciu v širokej verejnosti obľube príliš netešil. Aký je dôvod? A čo neobvyklé táto oceľová stavba ukrýva?
Aj napriek tomu, že sa dnes ještědský vysielač teší veľkej obľube, nebolo to tak vždy. Keď v januári roku 1963 vyhorela pôvodná horská chata, vyhlásila sa architektonická súťaž na stavbu novú. V nej sa väčšina ľudí priklonila k tradičným návrhom. Projekt, za ktorým stál Karel Hubáček, vo verejnosti zozačiatku vôbec neprešiel. Nakoniec sa však jeho obľuba dostavila. Architekt za ňu dokonca dostal, ako jediný Čech, v roku 1969 medzinárodnú Parretovu cenu. O niekoľko rokov neskôr, v roku 2000, získal Ještěd titul Najvýznamnejšia česká stavba 20. storočia.
Čo je na stavbe zaujímavé?
Jednou z najzaujímavejších charakteristík stavby je jej geometrický tvar, ktorý sa nazýva rotačný hyperboloid. Architekt zlúčil do jednej stavby dve funkcie – a to hotelovú dna nižších poschodiach a televízneho vysielača na vyšších poschodiach. To dosiahol vyprojektovaním dvoch betónových tubusov, na ktoré naniesol oceľové konštrukcie na rôznych poschodiach.
Ako je na tom oceľová konštrukcia dnes
Dnes už oceľová konštrukcia nie je prekážkou. Nielenže k nej ľudia pristupujú s väčšou pozitivitou, často sa tiež využíva pre jej nosnosť a dobré spojovacie vlastnosti. Napríklad v spoločnosti Borga využívame systém „quick & easy – postav si sám“ (preklik na službu). To vám umožní viac ušetriť a zrýchliť celý proces stavania akejkoľvek oceľovej konštrukcie. Pokiaľ by ste potrebovali s využitím oceľovej konštrukcie vo vašom projekte pomôcť, obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme.