
Farba interiéru a produktivita: vieme, ako zvýšiť produktivitu vašich zamestnancov
Duševné pohodlie a výkonnosť zamestnancov, a teda aj kvalitu odvedenej práce. Na ľudskú psychiku má okrem svetla, hluku a ďalších faktorov vplyv aj farebné ladenie pracovného priestoru. Dopad je tak veľký, že samotná zmena farby môže vliať unaveným zamestnancom energiu do žíl – a naopak. Ktoré farby zvoliť?
Vhodné farebné kombinácie zásadným spôsobom znižujú pracovný stres a záťaž. Ich vplyv je natoľko účinný, že rozvrhnutie farieb v pracovných priestoroch do hĺbky riešia aj nadnárodné koncerny – napríklad Google alebo Amazon. Manažéri týchto firiem totiž dobre vedia, že správne naladenie znamená rozdiel v miliónoch dolárov.
Farbám interiéru v hale by ste mali venovať pozornosť aj vy. Farbu voľte v závislosti na povahe pracovného priestoru. Tzv. teplé farby (oranžová, červená, žltá) odborníci odporúčajú do chladiarenských a mraziacich hál. Naopak, vo výrobnej hale s vysokými teplotami sa vám lepšie osvedčia farby zo studeného spektra – ideálne kombinácia zelenej a modrej.
Farby vyberajte, samozrejme, aj s ohľadom na pracovné náradie a prístroje. V pracovnom priestore je zdravie nadovšetko, a ak sú skladovacie regály v sýto žltom zafarbení, nie je dobré natrieť rovnakou farbou aj steny. Pracovníkom tým zásadne skomplikujete orientáciu, omnoho ľahšie dôjde k važnému zraneniu a poškodeniu majetku.
Červená, modrá, zelená?
Akú farbu by ste teda mali zvoliť? Nasledujúci zoznam účinkov jednotlivých odtieňov vám napovie:
Žltá farba zlepšuje náladu a pracovný výkon, púta pozornosť a opticky rozširuje interiér.
Modrá znižuje stres a skľudňuje emócie, zároveň pomáha lepšie sa na prácu koncentrovať.
Zelená je ukľudňujúca, do pracovného priestoru sa ale príliš nehodí – podľa niektorých odborníkov totiž uspáva.
Sterilná biela navodzuje počit čistoty a zvyšuje sústredenie. Je prvou voľbou do čistých výrobných priestorov a lekárskych zariadení.
Oranžová farba pôsobí relaxačne, zároveň dokáže nabudiť a povzbudiť k vyššiemu výkonu.
Červená vzbuzuje agresivitu, aktivuje obranné mechanizmy tela – okrem iného zrýchľuje a zvyšuje tepovú frekvenciu. Do interiéru sa príliš nehodí.