
Bezpečnostné prvky na streche: lávky, rebríky a na zimu hlavne snehové zábrany
Pri pohybe na streche by bezpečnosť mala byť na prvom mieste. I keď by sa na ňu malo dbať po celý rok, obzvlášť s príchodom zimy a zľadovateného povrchu je opatrnosť jednoznačne zásadná. Všetky pochôdzne strechy by mali mať bezpečnostné vybavenie, preto v tomto článku predstavíme ich základné prvky.
Ako majiteľ domu nesiete zodpovednosť za zaistenie bezpečnosti vašej strechy aj pobytu na nej. Najlepším riešením, a to aj z hľadiska potrebných finančných nákladov, je osadenie trvalých kotviacich bezpečnostných prvkov už pri samotnej výstavbe. Kotvenie potom slúži tak montážnej firme, ako aj pri všetkých následných údržbových prácach na strechách.
Lávky a rebríky sú základ
V prvom rade musíte zaistiť bezpečný prístup ku komínu domu. Na tento účel sa na strechu montuje kombinácia strešnej lávky a rebríka. Táto dvojica navyše umožňuje rýchlu a bezpečnú inštaláciu satelitov a antén, ktoré sú potrebné na fungovanie televízie a Wi-Fi pripojenia. Rebríky zároveň skvele poslúžia ako úniková cesta v prípade požiaru.
S príchodom zimy nezabudnite na snehové zábrany
Predovšetkým v prípade objektov, ktoré sa nachádzajú v horských a podhorských oblastiach, či v prípade domov vystavovaných pravidelnej snehovej pokrývke, sú snehové zábrany dôležitou súčasťou bezpečnej strechy. Tieto prvky musia byť prispôsobené vzhľadom na relevantné snehové podmienky konkrétnej stavby. Slúžia predovšetkým na to, aby pre nánosy snehu nedochádzalo k tvoreniu bodovej záťaže, ktorá môže preťažovať konštrukciu strechy stavby.
Okrem toho snehové zábrany dokážu zároveň ochrániť osoby v okolí domu proti padajúcemu snehu a ľadu, z tohto dôvodu by mali byť súčasťou strešného systému aspoň nad vstupom do budovy. Znížite tak riziko úrazov spôsobených z padajúcich zmrznutých nánosov.
Všetky vyššie zmienené bezpečnostné prvky na strechy ponúka napríklad spoločnosť Borga, ktorá navyše k úplnej ochrane dbá zároveň aj na esteticky príjemný celkový vzhľad vďaka jednotnej farebnej schémy. Je možné si vybrať z povrchov žiarovo pozinkovaných alebo povrchov s priehľadným či práškovým náterom.
Najčastejšie chyby v prístupe k bezpečnosti
A v čom sa najčastejšie v kontexte bezpečnostných prvkov robia chyby? Väčšina ľudí obvykle podcení množstvo a veľkosti snehových zábran, čo v zime spôsobuje nemalé komplikácie. Zásadným nedostatkom je absencia rebríkov či pochôdznych plôch pre údržbu striech a nedostatok kotviacich prvkov pre istenie na streche. Veľkým rizikom je chýbajúca úniková cesta v prípade požiaru.
Na záver je dôležité si uvedomiť, že bezpečnostné prvky by mali byť neoddeliteľnou súčasťou domu a v mnohých situáciách môžu uľahčiť údržbu a v niektorých prípadoch dokonca zachrániť ľudský život.